Lokalizacja
Teren przy pawilonach przy ul. Targowej.
Opis projektu
Projekt zakłada ożywienie centralnej części dzielnicy Wirek oraz stworzenie ciągu pieszo-rowerowego - przy pawilonach na ul. Teatralnej. W ramach projektu przewiduje się uporządkowanie zieleni, nowe nasadzenia krzewów, łąk kwietnych. Dodatkowo utworzone zostaną miejsca rekreacji dla osób w każdym wieku. Powstaną trawiaste pagórki wraz z małym placem zabaw przeznaczonym dla dzieci, malunki na nawierzchni służące zabawom dla dzieci, ławki z małymi placykami dla osób starszych czy meble miejskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Zastosowane będzie całoroczne oświetlenie, tworzące klimat miejsca. Na obszarze parkingu miejsca postojowe przedzielone zostaną drzewami w donicach, a plac przy wejściu od ul. Teatralnej rozszczelniony w kierunku większej bioretencji. Elementy sztuki miejskiej związanej z miastem i tradycją regionu, takie jak malunki na nawierzchni przedstawiające np. obrys miasta z dzielnicami lub motywy górnicze, uprzyjemnią przebywanie w tym obszarze i przyciągną młodych ludzi. Parking będzie spełniał także rolę miejsc do imprez, np. zlotu foodtrucków. Obszar zostanie objęty monitoringiem. Całość zmian ma na celu przyciągnięcie ludzi do tej części dzielnicy, uatrakcyjnienie miejsca, co korzystnie wpłynie na zwiększenie ruchu w tym obszarze, na korzyść okolicznych przedsiębiorców.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jednym z głównych problemów centrum dzielnicy Wirek jest bardzo mała ilość miejsc społecznych, gdzie można wspólnie spędzić czas. Teren ul. Teatralnej wraz z najbliższą okolicą jest głównym obszarem, gdzie generowany jest największy ruch w okolicy, stanowiąc także część przejścia w kierunku centrum handlowego Plaza. Dzieci, młodzież i osoby starsze narzekają bardzo często na brak miejsca do spotkań, wspólnych rozmów, rekreacji i odpoczynku. Przez lata spadło także zainteresowanie korzystaniem z lokali usługowych okolicznych małych przedsiębiorców. Problemem jest także niezagospodarowana zieleń. Projekt ten byłby odpowiedzią na potrzeby mieszkańców poprzez stworzenie zielonych stref publicznych służących zaspokajaniu potrzeb mieszkańców, miejsc zabaw dla dzieci, obiektów rekreacji dla młodzieży i dorosłych, obszarów odpoczynku dla osób starszych, co zwiększyłoby ruch w okolicy na korzyść lokalnych przedsiębiorców i podniosło rangę tego miejsca.
Ogólnodostępność
Miejsce będzie ogólnodostępne o każdej porze dnia, o każdej porze roku dla osób w każdym wieku. Zastosowane rozwiązania nie będą wykluczać osób z niepełnosprawnościami czy trudnościami w poruszaniu się.
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Zgodnie z § 5 pkt. 1 uchwały nr PR.0007.41.2020 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ruda Śląska, projekt budżetu obywatelskiego musi być możliwy do zrealizowania w świetle obowiązujących przepisów prawa.
Zgodnie z § 40 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 1225), odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m, przy zachowaniu ww. wymogów § 19 ust. 1 rozporządzenia.
Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia prawne należy stwierdzić, że realizacja zadania w określonej przez wnioskodawcę lokalizacji nie jest możliwa z uwagi na konieczność zachowania wymaganych, ww. odległości. Z zakresu projektu dopuszczalne byłoby jedynie uporządkowanie zieleni, nowe nasadzenia krzewów, łąk kwietnych, wykonanie trawiastych pagórków oraz oświetlenia, a także realizacja zamierzeń dotyczących zazielenienia parkingu oraz rozszczelnienia terenu.
Należy także zauważyć, że zawarty we wniosku szczegółowy opis projektu nie jest tożsamy z elementami uwzględnionymi w kosztorysie (nie uwzględniono w nim m.in. budowy ciągu pieszo – rowerowego). Szacunkowy koszt wykonania zadania w całości, zgodnie z opracowaną koncepcją, to ok. 2 500 000,00 zł, a zatem zadanie nie jest możliwe do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.
Uwzględniając przedstawione wyjaśnienia, projekt zweryfikowany został negatywnie.
Sekretarz Miasta
Grażyna Janduła-Jonda